Przejdź do głównej treści

Kłopoty często pojawiają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy. Tak samo jest z toaletami, które najczęściej zatykają się wtedy, gdy jest to najmniej wygodne. Ważne jest jednak, aby zachować zimną krew i nie panikować. Przedstawimy kilka prostych trików, które pozwolą rozwiązać ten irytujący problem.

Zatkana toaleta to temat, o którym prawdopodobnie nikt nie będzie mówił z radością. Ale uwierz mi, taka sytuacja zdarza się w każdym domu. Oczywiście zatkaniu można zapobiec poprzez konsekwentne spłukiwanie. Ponadto w toalecie nie powinny znajdować się żadne odpady biologiczne, kosmetyki (z wyjątkiem papieru toaletowego), chusteczki nawilżane, waciki ani patyczki higieniczne. Tak zwane rolki papieru toaletowego ulegające rozkładowi w wodzie również stanowią poważny problem. Mogą one również zatykać rury odpływowe.

Można więc zapobiegać zatykaniu poprzez swoje zachowanie, ale nie można temu zapobiec całkowicie. Dlatego mamy dla Ciebie kilka rad.

 

Najpierw...

Jeśli woda w toalecie podnosi się, zanim zaczniesz myśleć o tym, jak usunąć zatkanie, musisz zapobiec przepełnieniu. Działaj szybko! Pierwszym sposobem jest zatrzymanie wody w zbiorniku. Najpierw zdejmij pokrywę, a następnie zamknij otwartą klapę. Drugim sposobem jest odcięcie dopływu wody za toaletą. Teraz możesz przystąpić do rozwiązania problemu.

 

Krok pierwszy: płyn do mycia naczyń

Jeśli masz do czynienia tylko z niewielkim zatkaniem toalety, wlej trochę płynu do mycia naczyń do muszli i zalej ją wiadrem gorącej wody od poziomu pasa - ciężar wody pomoże wypłukać niedrożność. Woda powinna być gorąca, ale nie wrząca. Pozwól wodzie i detergentowi zadziałać. Jeśli po pewnym czasie woda nie spływa dalej do miski, użyj dzwonka do czyszczenia odpływów.

 

Przydatny dzwonek

shutterstock_453183739.jpg

Dzwonek to naprawdę skuteczna broń i to nie tylko w wojnie z zatkanymi toaletami. Zawsze warto mieć go pod ręką, można go kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Jego użycie wymaga nieco brutalnej siły, ale nie rozpaczaj, to nie jest wyczyn sportowy. Umieść dzwonek na odpływie zatkanej toalety i zacznij energicznie pompować.

Jednak zawsze upewnij się, że dzwonek jest całkowicie w wodzie (powinien całkowicie zakrywać otwór syfonu), w przeciwnym razie ta technika nie zadziała.

 

Jeśli dzwonek nie chce się trzymać, przed użyciem należy owinąć go szmatką lub zanurzyć w gorącej wodzie. Zmiękczy to gumę i sprawi, że dzwonek będzie lepiej przylegał. Przy odrobinie szczęścia wytworzy to ciśnienie, które wyciągnie z rur wszelkie stałe odpady, które zatkały toaletę. Pod żadnym pozorem nie próbuj jednak spłukiwać jej ponownie, gdyż może to spowodować dalsze problemy. Spróbuj wyrzucić wszystko prosto do kosza.

W gorszych przypadkach, gdy muszla zatkanej toalety jest pełna wody, można użyć dzwonka po jej spuszczeniu. Pompowanie wody może nie brzmi jak najprzyjemniejsza czynność, ale można sobie pomóc na przykład wężem do spuszczania wody z akwarium. Jeśli nie masz pod ręką takiego sprzętu, będziesz musiał zadowolić się zwykłą filiżanką lub kubkiem. Gdy skończysz, wróć do poprzedniego punktu i sięgnij po dzwonek czyszczący.

 

Soda oczyszczona i ocet

Oprócz czyszczenia mechanicznego, możesz również wypróbować roztwór sody oczyszczonej i octu. Tę drogę docenią jednocześnie osoby, które od środków chemicznych wolą bardziej naturalne i ekologiczne środki.

Wsyp całą torebkę sody oczyszczonej (500 gramów) do toaleta i powoli wlej litr octu. Oczywiście należy nosić gumowe rękawice ochronne i uważać na oczy podczas pracy. Aby przyspieszyć reakcję, dodaj 2-3 czajniki gorącej wody, a następnie pozostaw tę magiczną mieszankę na noc. Zwłaszcza jeśli przeszkoda w odpływie jest pochodzenia organicznego, sukces jest prawie 100%.

 

Śladami profesjonalistów - pióro do czyszczenia nieczystości

Nowoczesnym urządzeniem, które można wykorzystać do udrożnienia zatkanej toalety, jest tak zwane "pióro odpływowe". Jest to elastyczny wąż, który może sięgać naprawdę głęboko - jest więc skutecznym rozwiązaniem, jeśli zator znajduje się dalej niż pierwsze 20 centymetrów. Jest on często używany przez samych hydraulików. Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym nie ma węża odpływowego, wystarczy druciany wieszak na ubrania.

Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć muszli klozetowej. Jak wyczyścić muszlę klozetową za pomocą wieszaka na ubrania? Rozkręć wieszak i owiń koniec drutu szmatką. Teraz wystarczy poruszać stworzonym narzędziem we wszystkich kierunkach i ruchem obrotowym wyciągnąć nieczystości, które zatkały toaletę.

 

Niskie ciśnienie lub twarda woda?

Oprócz nieostrożnego spłukiwania, inne czynniki mogą powodować zatkanie toalety. Najczęstsze przyczyny to słabe ciśnienie wody, które nie usuwa wszystkich nieczystości. Twarda woda o wysokiej zawartości minerałów, która osadza się na dnie rur, również może być przyczyną zatkanej toalety. Możliwą przyczyną jest również wąski syfon, którego zakrzywione części mogą się bardzo łatwo zatkać.

Powiązane produkty

83,07 zł z podatkiem VAT
W magazynie 63 szt.
Wysyłamy jutro
16,32 zł z podatkiem VAT
W magazynie 83 szt.
Wysyłamy jutro
90,27 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 38 dni.
55,20 zł z podatkiem VAT
W magazynie 7 szt.
Wysyłamy jutro
3D model
81,83 zł z podatkiem VAT
W magazynie 6 szt.
Wysyłamy jutro
Do góry