Przejdź do głównej treści

Utrzymanie czystości w łazience jest jednym z filarów naszego zdrowia. To właśnie tutaj występuje największe ryzyko rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. Wpływ na to ma również wilgotne środowisko. Jak skutecznie czyścić deskę sedesową?

Deska sedesowa: Nie pozwól jej ożyć

Podczas gdy zwykle poświęcamy toaleta uwagę, na jaką zasługuje,  Deska sedesowa to osobny rozdział. Trudno dostępne miejsca często stają się dosłownie żywą jednostką łazienki samą w sobie. Co więcej, plastikowe deski sedesowe mogą z czasem zmienić kolor z idealnie białego na żółty, co nie poprawia atmosfery pomieszczenia. Zamiast wymiany, dobrym pomysłem jest regularna konserwacja wsparta okazjonalną, bardziej gruntowną pielęgnacją.

Standardy higieny są kwestią indywidualną dla każdego gospodarstwa domowego, ale zaleca się, aby deski sedesowe były faktycznie myte codziennie. Zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej niż jedna osoba. Powód jest prosty, w rzeczywistości dotykamy deski sedesowej. A ponieważ woda z brudem może pryskać podczas korzystania z toalety, zwiększa się ryzyko różnych niedogodności.

Duravit dneo boho

Deska sedesowa: Skorzystaj z babcinych rad

Opcją czyszczenia są oczywiście środki chemiczne, wśród których można wybrać również te nieco bardziej przyjazne dla środowiska. Nie musisz jednak koniecznie sięgać po te produkty. Zwykle w naszych domach jest kilku pomocników.

 1. Woda z octem i sodą oczyszczoną - środek czyszczący, dezynfekujący i polerujący
 2. Nadwęglan sodu - jest to biały proszek, który można kupić za kilka złotych w zwykłych drogeriach. Zwykle jest dostępny w opakowaniach po 1, 5 i 25 kg. Aby dać ci wyobrażenie, jest on powszechnie dodawany do proszków do prania "do wybielania". Można go zatem stosować w ten sposób również w domu.
 3. Domowe chusteczki nawilżane - wysokiej jakości pielęgnacja z długotrwałym efektem

 

Woda z octem w sprayu z sodą oczyszczoną

údržba wc sedátka.jpg

Rozwiązaniem może być również domowa mieszanka w sprayu. Zwykle stosuje się połączenie octu winnego, sody oczyszczonej i ewentualnie nieco więcej kwasu cytrynowego. Mieszanka ta może być stosowana nie tylko na deska sedesowa, ale także na całej toalecie. Dzięki opcji spryskiwania, mieszanka wygodnie spływa do wszystkich zakamarków. W przypadku deski sedesowej zalecamy wybór mniejszego rozpylacza, ponieważ łatwiej jest dotrzeć do miejsc, w których może gromadzić się brud i bakterie. Po dokładnym spryskaniu deski sedesowej należy pozostawić ją na około 30 minut do 1 godziny (w zależności od stopnia zabrudzenia), a następnie wytrzeć wilgotną szmatką i wysuszyć. Ten styl jest szczególnie odpowiedni do rutynowej / codziennej konserwacji. Jest szybki i skuteczny.

Nadwęglan sodu - Czystość kąpieli

Konieczna jest praca w rękawiczkach, nie ma potrzeby podrażniać skóry rąk bardziej niż to konieczne. Do czyszczenia deski sedesowej potrzebne są 2 łyżki stołowe nadwęglanu, które miesza się z 4 łyżkami stołowymi zimnej (!) wody. Wymieszać. Używając zwilżonej gąbki, nabierz odrobinę nadwęglanu na raz i zacznij stopniowo "szorować" spód, a następnie górę. Użyj starej szczoteczki do zębów w miejscach, do których nie możesz wygodnie dotrzeć palcem. Pozostaw na dłużej. Jeśli deska sedesowa jest naprawdę brudna lub pożółkła, pozostaw ją na kilka godzin. W przypadku normalnych zabrudzeń lub regularnej konserwacji wystarczy pozostawić ją na 25-30 minut. Następnie umyj mokrą szmatką i osusz ręcznikiem papierowym lub dobrze wchłaniającą ściereczką z mikrofibry.

Domowe chusteczki nawilżane lub kąpiel

Deskę sedesową można również pielęgnować za pomocą "chusteczek" lub "kąpieli". Jeśli posiadasz wariant, w którym deska sedesowa zawiera również system szybkiego mocowania, zalecamy, aby zawsze zdejmować deskę sedesową i ładować ją do kąpieli (co najmniej 30 minut). W tym przypadku czyszczenie jest naprawdę osiągane wszędzie. Ponownie, można użyć uniwersalnej mieszanki octu i sody oczyszczonej. Następnie wyszoruj siedzisko szczotką, spłucz i wysusz.

Aqualine sedátko

Jeśli demontaż jest stresującą sprawą, skorzystaj z opcji starszych trików, pieluch lub prześcieradeł. Potnij je na szmaty, namocz w mieszance i wyłóż nimi deskę sedesową. Ponownie, pozostaw je, a następnie wyszoruj, spłucz i wysusz.

 

Nowoczesna deska sedesowa

Deski sedesowe nie są już "tylko" deskami. Nowoczesne produkty koncentrują się na wysokiej wartości użytkowej, bezpieczeństwie, wygodnej obsłudze, a przede wszystkim łatwej i wydajnej konserwacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze deski sedesowej?

 • Materiał deski sedesowej
 • Powłoka antybakteryjna
 • Łatwość demontażu i montażu (system szybkiego zwalniania)
 • Materiał uchwytu deski sedesowej

Inne cechy, które warto wziąć pod uwagę, choć nie są bezpośrednio związane z konserwacją, to:

 •  
 • Deska sedesowa ze zintegrowaną wkładką
 • System powolnego składania SoftClose
 • Ultracienka/lekka konstrukcja

WSKAZÓWKA SANITINO: Masz problem z utrzymaniem toalety w czystości? Sprawdź nasz artykuł Babskie rady - jak czyścić toaletę bez chemii.

A jeśli boisz się rad babci lub nie działają, zawsze dostępne są delikatne środki czyszczące od renomowanych producentów toalet i deska sedesowa.

Powiązane produkty

227,80 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 8 dni.
153,66 zł z podatkiem VAT
W magazynie 22 szt.
Wysyłamy jutro
284,01 zł z podatkiem VAT
W magazynie 16 szt.
Wysyłamy jutro
165,59 zł z podatkiem VAT
W magazynie 21 szt.
Wysyłamy jutro
191,40 zł z podatkiem VAT
W magazynie 13 szt.
Wysyłamy jutro
245,98 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 49 dni.
Do góry