Przejdź do głównej treści

Nowa łazienka cieszy oko. Wszystko lśni i błyszczy. Jak zachować to doświadczenie tak długo, jak to możliwe? I jak wesprzeć długotrwałą, bezawaryjną funkcjonalność wyposażenia? Kluczem jest regularna i delikatna konserwacja. A ponieważ baterie są jednymi z najbardziej obciążonych w domu, przeanalizujmy, co jest dla nich mile widziane, a co im zaszkodzi.

 

Czyszczenie i rytm domowy

Podejście do konserwacji baterii zależy od wielu czynników. Przede wszystkim zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym, a następnie od tego, czy są to dorośli, dzieci czy seniorzy, a także od tego, czy zwierzęta są częścią domu. Rytm gospodarstwa domowego również odgrywa rolę: jeśli pracujesz w domu, jesteś rodzicem na urlopie wychowawczym lub seniorem, a zatem spędzasz dużo czasu w domu, zakłada się, że urządzenia są używane częściej, a zatem należy o nie częściej dbać. Nie należy zapominać o twardości wody. Jeśli w domu mamy twardą wodę, to wzrasta ryzyko powstawania nieprzyjemnych map i kamienia. O baterie należy dbać częściej i dokładniej. W takim przypadku można również rozważyć zakup filtrów do wody.

Gdzie wszędzie są baterie?

W każdym domu znajdują się co najmniej trzy różne baterie (zlewozmywakowa, umywalkowa, prysznicova/wannowa ). W zależności od ich umiejscowienia powinniśmy dobrać odpowiednią konserwację. Podczas gdy bateria kuchenna narażona jest głównie na zabrudzenia związane z żywnością (np. tłuszcz, kwasy lub cukry z owoców i warzyw...), bateria łazienkowa narażona jest na typowe zabrudzenia, mikroorganizmy, pozostałości mydła lub szamponu.

Postaw na regularność

Regularna konserwacja to podstawa długotrwałej niezawodności i doskonałego wyglądu baterii. Zazwyczaj są to drobne, proste czynności, które wystarczy włączyć do codziennej rutyny. Po każdym użyciu warto opłukać i osuszyć baterię oraz jej otoczenie. Więcej uwagi należy poświęcić bateriom raz w tygodniu, gdy nie tylko sama bateria, ale także materiał podstawy i otoczenie są starannie czyszczone ze wszystkiego, co tam nie należy.

Wskazówka: Podczas gdy bateria zlewozmywakowa powinna być dokładnie myta po każdej sesji gotowania, ponieważ w szczególności kwasy spożywcze mogą powodować erozję powierzchni, bateria umywalkowa i bateria prysznicowa / wannowa mogą być zwykle płukane detergentem lub wycierane do sucha po rutynowym czyszczeniu. Pomoże to zapobiec osadzaniu się kamienia i rozwojowi mikroorganizmów.

Jak czyścić baterie

Do skutecznego czyszczenia najlepiej użyć zwilżonej miękkiej szmatki, gąbki lub ściereczki z dodatkiem niewielkiej ilości odpowiedniego środka czyszczącego. Użyj tej mieszanki, aby dokładnie zetrzeć brud z baterii. Jeśli znajdziesz zaschnięty brud lub uporczywy kamień, pozostaw środek czyszczący na chwilę, a następnie wytrzyj go. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można również użyć miękkiej szczoteczki (np. wyrzuconej szczoteczki do zębów) (zwykle w miejscu mocowania do zlewu / umywalki w przypadku u stojące baterie). Po usunięciu zabrudzeń dokładnie opłucz baterię i wysusz ją. W razie potrzeby powtórz proces.

čištění baterie

Kuchnia i łazienka: trochę inna opieka

Jak już wspomnieliśmy, konserwacja baterii łazienkowych i kuchennych jest zazwyczaj inna. Dlatego zaleca się wybór środka czyszczącego, który uwzględnia środowisko. Podczas gdy środki do czyszczenia kuchni koncentrują się na brudzie, osadach wapiennych, ale także tłuszczach i olejach z kuchni, środki do czyszczenia łazienek zazwyczaj koncentrują się na brudzie, mikroorganizmach i kamieniu. Pamiętaj, że nie czyścisz "tylko" baterii, ale także zlew, umywalkę, wannę lub prysznic. Wybrany środek czyszczący powinien również szanować to środowisko.

Zlewozmywaki ze stali szlachetnej wymagają innej opieki niż te wykonane ze sztucznego kamienia i zdecydowanie różnią się od zlewów, wanien, brodzików czy szklanych parawanów. Niewłaściwie dobrany środek czyszczący może zaszkodzić środowisku.

Wskazówka SANITINO: Zobacz jak czyścić zlewozmywak granitowy.

Czego należy unikać?

Niezależnie od rodzaju powierzchni, w którą wyposażone są baterie, należy unikać agresywnych chemicznych środków czyszczących (zawierających rozpuszczalniki i kwasy), które mogą uszkodzić, wytrawić lub pęknąć ochronne powłoki powierzchni baterii. Zapomnij również o różnych szczotkach drucianych, gruboziarnistych szczotkach, środkach do czyszczenia piasku lub gąbkach z grubymi częściami. Mogą one bowiem "zetrzeć" lub mechanicznie uszkodzić powłokę ochronną lub samą powłokę. Jeśli jesteś bardzo wytrwały, możesz nawet zarysować lub oderwać część wykończenia. Należy również uważać na zwykły ocet lub cytrynę, które w nierozcieńczonej formie również mogą uszkodzić powierzchnie.

Powiązane produkty

18,57 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 100 szt.
Wysyłamy dzisiaj
41,17 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 100 szt.
Wysyłamy dzisiaj
44,93 zł z podatkiem VAT
W magazynie 2 szt.
Wysyłamy dzisiaj
29,98 zł z podatkiem VAT
W magazynie 28 szt.
Wysyłamy dzisiaj
42,37 zł z podatkiem VAT
W magazynie 2 szt.
Wysyłamy dzisiaj
Do góry