Sprzątanie domu to podstawowa czynność, która sprawia, że nasz dom jest nie tylko czysty, ale i nadaje się do zamieszkania. Oprócz odrobiny umiejętności organizacyjnych, musisz polegać na skutecznych pomocnikach w postaci środków czyszczących. Jakie środki czyszczące warto mieć w domu?
Każdy pokój ma swoje własne potrzeby
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że każde pomieszczenie ma swój specyficzny klimat i potrzeby. Różnią się one po prostu sprzętem, sposobem i intensywnością użytkowania. Podczas gdy łazienka zmaga się z zalewem wody i kamienia, toaleta musi radzić sobie z brudem pochodzenia biologicznego, salon jest atakowany przez kurz i sierść zwierząt, kuchnia również zmaga się z wpływem jedzenia i jego specyficznych substancji, a łóżka w sypialni zmagają się z naszym potem i innymi wydzielinami. Kiedy więc pytamy, jakie środki czyszczące powinniśmy mieć w domu, powinniśmy również zastanowić się, do czego są przeznaczone. Warto wybrać odpowiedni środek czyszczący, ponieważ z łatwością wyczyści i ochroni Twój sprzęt, jednocześnie skracając czas konserwacji.
Kuchnia
Miejscem, w którym mieszka, jest kuchnia. Nie musisz gotować codziennie, żeby było to jedno z najbardziej stresujących pomieszczeń. Po prostu dlatego, że wszystkie pierwiastki, wzbogacone o składniki biologiczne, dosłownie spotykają się tutaj. Powierzchnie w kuchni są narażone na ataki brudu, ale także kwasów i substancji z żywności, zarówno blat roboczy, zlew, jak i oczywiście lodówka. Piekarnik musi poradzić sobie z tłuszczem, podobnie jak płyta grzewcza czy kuchenka gazowa. Jakie więc środki czyszczące do kuchni warto mieć w domu?
Płyn do mycia naczyń do mycia ręcznego + płyn do zmywarki (tabletki, żel, proszek) oraz oczywiście sól i płyn nabłyszczający do zmywarki.
Odtłuszczacz – szczególnie do powierzchni kuchennych, okapów, piekarników tradycyjnych i kuchenek mikrofalowych. Nadaje się również do stosowania na powierzchniach ochronnych za blatem roboczym.
Odkamieniacz – szczególnie odpowiedni do ekspresów do kawy (prasowych, dripperów, czajników, dzbanków filtrujących itp.)
Środek dezynfekujący – często tę funkcję spełnia płyn do mycia naczyń
Środek do usuwania kamienia kotłowego – szczególnie do zlewów i kranów
Uniwersalny produkt do blatów roboczych i szafek. Za jego pomocą możesz także zadbać o konserwację lodówki i zamrażarki, regularnie je rozmrażając.
Specjalne środki czyszczące – do powierzchni narażonych na uszkodzenia (zlew, piekarnik) nadają się różne pasty czyszczące, np. do „dużego czyszczenia”. Nakłada się je na powierzchnię za pomocą gąbki, pozwala działać, a dopiero potem delikatnymi ruchami okrężnymi usuwa się zanieczyszczenia z powierzchni.
WSKAZÓWKA SANITINO: Na przykład uniwersalny produkt kielle Pollux świetnie poradzi sobie z usuwaniem kuchennych zabrudzeń. Docenisz to szczególnie dbając o codzienną pielęgnację kuchni.
Łazienka
Jakie środki czyszczące warto mieć w domu do łazienki? Należy pamiętać, że największym problemem jest połączenie brudu i kamienia. Konserwacja powinna być przeprowadzana naprawdę regularnie, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Środek czyszczący do usuwania kamienia w łazience – przeznaczony głównie do baterii, ale także do głowic prysznicowych (w tym pokręteł), drążków prysznicowych i węży prysznicowych. O tym często się zapomina, ale to również wymaga uwagi.
Środki dezynfekujące do toalet i miejsc o dużym natężeniu ruchu (szczególnie umywalek, wanien, odpływów prysznicowych). Należy odczekać jakiś czas, aby preparaty zadziałały. Oprócz kompozycji docenisz także sam kształt pojemnika. Nawet toalety bez pierścienia spłukującego wymagają czyszczenia w różnych miejscach. Wypróbuj kielle Pollux WC.
Produkty do układania płytek, glazury i spoin. Należy je oczyścić z osadów brudu (zazwyczaj jest to połączenie smaru i resztek detergentów) i przywrócić im połysk. Uważaj na pleśń, która lubi atakować powierzchnie silikonowe (spoiny między sprzętem a ścianą), a także spoiny między płytkami.
Płyny do mycia szyb – nadają się nie tylko do ekranów, ale również do luster.
Tabletki do toalety – różnego rodzaju tabletki „dezynfekujące” oraz wiszące produkty „pachnące” to dobra inwestycja.
Produkt uniwersalny – stosowany do pielęgnacji mebli łazienkowych, grzejników czy drzwi pokojowych.
Proszek do prania.
WSKAZÓWKA SANITINO: Rutynową, codzienną konserwację możesz wykonać przy użyciu uniwersalnego produktu stworzonego z myślą o potrzebach łazienki, kielle Pollux Anticalc. Zawiera substancje wzmacniające, które zwalczają kamień.
Salon
Pomieszczenia mieszkalne domu obejmują salon, sypialnię, pokój dziecięcy, pokój gościnny... Mają one jedną wspólną cechę. Oferuje różnorodne formy relaksu i regeneracji. Są również odpowiednio wyposażone.
Uniwersalny środek czyszczący do powierzchni – szafek i szafek, stołów, półek, stołów lub krzeseł, jeżeli nie są tapicerowane. Czasami można go stosować także do drzwi i okuć.
Środki do czyszczenia dywanów i tapicerki – dostępne są różne pianki i spraye, które mogą okazać się pomocne. Wskazane jest również posiadanie urządzenia do czyszczenia parą. Używa się go częściej do czyszczenia większych niż normalnie powierzchni (chyba że są bardzo brudne).
W przypadku poważnego zanieczyszczenia tapicerki najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie większych zabrudzeń za pomocą ręczników papierowych, a następnie przetarcie miejsca szmatką z niewielką ilością wody źródlanej i letniej wody.
Środki czyszczące do materacy – nowoczesne produkty można wyjąć od góry. W takim przypadku możesz je włożyć do pralki. Należy używać specjalnego proszku do prania przeznaczonego do tego typu materiałów. W podobny sposób należy postępować z różnymi ochraniaczami na materace.
Środki do czyszczenia podłóg – należy wybrać środek do czyszczenia w zależności od rodzaju podłogi. Inne rozwiązanie dotyczy drewna, linoleum, winylu, marmoleum, podłóg pływających i płytek.
Środki do mycia szyb – stosowane nie tylko do mycia okien, ale także paneli drzwiowych i luster.
Co jeszcze wchodzi w skład gospodarstwa domowego?
Jakie środki czyszczące warto mieć w domu, aby ich nie zgubić? Nie zapomnij o produktach przeznaczonych do pielęgnacji powierzchni znajdujących się na tarasie (niektóre powierzchnie i tak wymagają regularnej pielęgnacji lakierem), balustrad, wejścia zewnętrznego do mieszkania, a także warsztatu czy garażu. Należy pamiętać, że powierzchnie plastikowe w samochodzie, jak i siedzenia materiałowe/skórzane, lepiej czyścić specjalnymi środkami przeznaczonymi do tego celu. Nie zapomnij o dywanikach w samochodzie (pod nogami i w bagażniku)! Tutaj również można wykorzystać efekt działania parownicy.
Pisanie artykułów to dla mnie nie tylko zawód, ale także hobby. A ponieważ nie ograniczam się tylko do słów i pomysłów, w moich tekstach mogę wykorzystać różnorodne doświadczenia życiowe. Co więcej, elastyczne podejście do zmian pozwala mi odkrywać nowe możliwości i powiązania, nawet w sytuacjach, w których nie są one na pierwszy rzut oka widoczne.