Przejdź do głównej treści

Klucz udarowy wygląda jak wiertarka. I tak od razu nasuwa się pytanie – czy kupić do swojego warsztatu jedno czy drugie? Odpowiedź jest prosta. Zdobądź oba. Prawdą jest, że czasami wkrętarka udarowa zastąpi pracę wkrętarki i odwrotnie. Jednak do wielu zastosowań potrzebne jest tylko jedno z tych narzędzi. Ponieważ większość majsterkowiczów ma wiertarko-wkrętarkę akumulatorową, przyjrzeliśmy się mniej znanej opcji. Powiemy Ci, czym jest klucz udarowy i jak go używać.

Poznaj klucz udarowy

Klucz udarowy to zazwyczaj narzędzie bezprzewodowe. Jest przeważnie dostępny bez akumulatora i ładowarki, ale niektórzy producenci dostarczają również narzędzia SANITINO z akumulatorem i ładowarką, a czasami także z praktyczną walizką.

Klucz udarowy służy do dokręcania lub luzowania śrub i nakrętek. Jego główną cechą jest to, że wytwarza duży moment obrotowy poprzez mechanizm udarowy, co pozwala na bardziej wydajną pracę niż przy użyciu zwykłych wkrętaków czy kluczy.

Użytkownik nie musi wywierać siły, maszyna przenosi ją na nakrętkę lub śrubę

aku razovy utahovak.jfif

Narzędzie to działa na zasadzie powtarzalnych, szybkich uderzeń (wstrząsów). Duża siła jest przenoszona na nakrętkę lub śrubę bez konieczności stosowania siły przez użytkownika. Dlatego klucz udarowy znajduje zastosowanie w wielu wymagających zastosowaniach. Można go stosować przy montażu klimatyzacji czy sieci elektrycznych, stosowany jest przez mechaników samochodowych i konserwatorów maszyn. Pracownicy budowlani również mają go w swoich torbach.

Różnica między wkrętarką udarową a wkrętarką

W odróżnieniu od wiertarki klucz udarowy wyposażony jest w inny rodzaj napędu. Najczęściej używany jest półcalowy kwadrat lub czterocalowy sześciokąt. Niektóre modele łączą oba te typy. Do klucza udarowego potrzebne są specjalne mocowania śrubowe, tzw. nakrętki. Są nie tylko kute, ale mają także tzw. strefę skrętną, która umożliwia dłuższą żywotność. Nakrętki są odporne na wysokie momenty obrotowe.

Klucze udarowe są nieco mniej dokładne w przypadku delikatnych prac. Ich główną domeną jest siła. Ale po klucz udarowy sięgasz zawsze wtedy, gdy wkręcanie jest przed tobą w trudno dostępnym miejscu – na przykład w kącie, gdy masz dużo pracy lub gdy pracujesz na wysokości i stoisz na drabinie . Lub w ciasnych przestrzeniach. Klucz udarowy jest nieoceniony np. przy naprawie silników czy innych części dużych maszyn.

razovy utahovak_2.jpg
razovy utahovak.jpg

Wkrętarka udarowa jest mocniejsza i bardziej wydajna podczas pracy z cięższymi śrubami niż wiertarka. Dzięki temu możesz realizować bardziej ambitne projekty, wykraczające poza drobne naprawy i instalacje w domu.

Jakie operacje można wykonać za pomocą klucza udarowego?

1. Zmiana opon. Klucz udarowy w akcji można zobaczyć podczas transmisji z wyścigów Formuły 1, gdzie najlepsi mechanicy potrafią zmienić koła w ciągu kilku sekund.

2. Budowa lub demontaż rusztowania lub przygotowanie rusztowania. Za pomocą klucza udarowego istnieje także możliwość łączenia krat, balustrad czy innych konstrukcji żelaznych.

3. Mocowanie wkrętów kotwowych w drewnie, np. do dachów drewnianych lub konstrukcji tymczasowych.

4. Montaż kotew przelotowych w betonie.

5. Bardziej wymagające naprawy maszyn, np. wymiana brzeszczotu na piłę tarczową.

6. Praca z dużymi, dojrzałymi lub zakleszczonymi śrubami

Według jakich kryteriów wybrać odpowiedni klucz udarowy

razovy utahovak_3.jpg

Klucz udarowy można wybrać albo w zależności od napięcia akumulatora (najczęściej dostępne są akumulatory 12 V lub 18 V, ale napięcia zasilania 40 V nie są wyjątkiem), największej liczby obrotów lub maksymalnego momentu obrotowego. Ważna jest również liczba kół zębatych i waga klucza udarowego. Warto zwrócić także uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak oświetlenie LED czy ochrona przed wilgocią i kurzem.

Powiązane produkty

809,08 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 14 dni.
1.200,98 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 11 dni.
Do góry