Przejdź do głównej treści

Instrukcja dotycząca montażu toalety wiszącej i wc stojącego

Montaż toalety to jeden z trudniejszych procesów podczas urządzania nowego domu. Jedno popołudnie prawdopodobnie nie wystarczy. Jeśli chcesz pójść drogą najmniejszego oporu, zleć to zadanie profesjonalistom. Jeśli jesteś jednym z bardziej uzdolnionych majsterkowiczów, przeczytaj nasze wskazówki dotyczące instalacji wiszącej toalety.
 

W dzisiejszym artykule przyjrzeliśmy się, jak zainstalować 2 podstawowe typy toalet - toaletę wolnostojącą i toaletę wiszącą.

 

Jak wybrać toaletę

Toaleta wolnostojąca, jak sama nazwa wskazuje, jest instalowana bezpośrednio na podłodze. Często ten typ toalety jest również określany jako toaleta combi i jest łatwiejszy w instalacji. Toaleta wisząca wygląda elegancko i jest łatwiejsza w czyszczeniu. Nie ma tak wielu zagnieceń, w których osadza się brud, a brud można wygodnie usunąć bezpośrednio pod samą toaletą.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś toalety, przeczytaj nasz artykuł Jak wybrać toaletę.

Wymiana toalety

Jeśli budujesz nową łazienkę, możesz pominąć ten krok. Ale remontowane mieszkania muszą koniecznie poradzić sobie z pytaniem, jak zdemontować starą toaletę. Zakładamy, że w starszych mieszkaniach i domach z reguły znajduje się stojąca toaleta.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zatrzymanie dopływu wody. Zwykle robi się to za pomocą zaworu kątowego na spłuczce, który musi być zamknięty. Naciśnij przycisk sterujący, aby opróżnić spłuczkę. Może być konieczne wykonanie tej czynności kilka razy, aż do uzyskania pewności, że zbiornik jest pusty.

Odkręć starą muszlę klozetową od podłogi. Jeśli toaleta była przymocowana do podłogi za pomocą warstwy silikonu oprócz śrub, odetnij ją nożem. To jeszcze nie czas na zdejmowanie miski - musisz najpierw odłączyć rurę spłukującą i wysunąć spłuczkę. Przygotuj wiadro, aby zebrać resztki wody. Zdemontuj toaletę i dokładnie wyczyść obszar po zakończeniu pracy. Mamy na myśli pozostałości silikonu, smaru i kurzu pozostawione na podłodze. Wymiana toalety zakończyła swój pierwszy etap. Jeśli nie chcesz rozpocząć montażu nowej toalety do następnego dnia, zatkaj rurę odpływową gazetą, aby zapobiec przedostawaniu się zapachów do pomieszczenia.

 

Element montażowy - ważna część wiszącej toalety

Wymiana wiszącej toalety nie jest możliwa bez elementu montażowego. Zaletą jest to, że użytkownik może wybrać odpowiednie miejsce do zainstalowania toalety i łatwo dostosować jej wysokość. Moduł instalacyjny jest zwykle dostarczany z wbudowaną spłuczką, zaworem napełniającym i spustowym, kompletnym mocowaniem ceramiki, kolanem odpływowym i elementami kotwiącymi. Nie ma potrzeby przeszukiwania różnych sklepów w poszukiwaniu dodatkowych niezbędnych elementów, element montażowy zawiera je „all in one”.

Konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego elementu przegrody. Różnica wynika z konstrukcji ścian. Dwa podstawowe rodzaje elementów montażowych to ścienny element montażowy i system suchej zabudowy.

Ścienny element montażowy składa się ze wsporników i części nośnych, które są zakotwiczone bezpośrednio w ścianie. Ten ostatni jest wystarczająco mocny, aby wytrzymać obciążenie zarówno podwieszanej toalety, jak i mechanizmu spłukującego.

W domach prefabrykowanych widzimy jednak więcej ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych nie są w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia. Dlatego należy stosować system suchej zabudowy, który jest wyposażony w ramy nośne z kotwieniem do ściany i podłogi. To właśnie tego typu element instalacyjny wykorzystaliśmy w kolejnym schemacie roboczym.

 

Instalacja wiszącej toalety

závěsné klozety.jpg

Najpierw wyobraźmy sobie sytuację przed zainstalowaniem toalety. Pomieszczenie jest puste, ale rury odpływowe już tam są. Mamy nową toaletę wiszącą, która czeka na instalację. Odpływ z toalety pasuje do rury odpływowej - jeśli nie, użyjemy złączki flexi, aby pomóc.

Zaczynamy więc od systemu podtynkowego. Znajdź dla niego odpowiednią lokalizację, niezbyt daleko od rury odpływowej. Podczas regulacji upewnij się, że jest ustawiony na żądanej wysokości.

Aby to zrobić, najpierw połóż go na podłodze i użyj taśmy mierniczej, aby zmierzyć wysokość prętów gwintowanych od podłogi. Idealna wysokość powinna wynosić nieco ponad 40 cm. Nogi elementu działowego mają regulowaną wysokość, poluzuj i dokręć śruby, aby łatwo ustawić tę wysokość.

Element montażowy posiada kolanko 90° do odprowadzania wody. Kolanko to służy do podłączenia do rury odpływowej w ścianie. Aby połączyć oba elementy, należy użyć kolejnego kolanka 90° i łącznika ściennego. Alternatywnie, użyj piły do metalu, aby skrócić połączenie, jeśli element montażowy znajduje się bliżej rury odpływowej.

Po połączeniu kolanek dodaj element montażowy. Upewnij się, że jest on równoległy do ściany. Przykręć podwójny nypel i element narożny do przyłącza wody. Owiń obie złączki konopiami i nasmaruj pastą uszczelniającą. Podłącz również elastyczny wąż.

Montaż jest zakończony, gdy wszystkie rury i przewody są prawidłowo podłączone, a spłuczka jest podłączona. Po podłączeniu element musi stać prosto i stabilnie. Czasami (na przykład w przypadku elementów Geberit) do ostatecznego zamocowania potrzebne są tylko 4 punkty mocowania. Dokładna procedura różni się jednak w przypadku elementów montażowych różnych marek. Należy zawsze postępować zgodnie z załączonymi instrukcjami.

 

Wyrównanie elementu montażowego

Sprawdź, czy element montażowy jest prawidłowo zamontowany. Uruchom na chwilę wodę, aby sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne. Teraz wkręć gwinty i załóż zaślepki montażowe. Można je łatwo rozpoznać w opakowaniu, ponieważ zazwyczaj mają jasnożółty kolor.

Po zamontowaniu elementu montażowego możesz poczuć dumę z dobrze wykonanej pracy. Nie jest to łatwe zadanie. Teraz musisz pogodzić się z tym, że nikt nie będzie w stanie docenić Twojej pracy. Teraz twoja kolej, aby zamurować montaż.

Najpierw należy dokładnie zmierzyć instalację grodzi ze wszystkich stron. Musisz ustalić rozmiar płyty gipsowo-kartonowej. Płyta gipsowo-kartonowa musi najpierw zostać poddana drobnym korektom. Za pomocą wyrzynarki wyciąć otwór na płytę przyciskową. Do wykonania otworów na pręty gwintowane i odpływ należy użyć wiertarki. Dobrze sprawdzają się również nasadki wiertarskie.

Zamontuj płytę gipsowo-kartonową na przedniej stronie w dwóch warstwach. Zapewnia to większą stabilność i wytrzymałość. Zacznij od płyt, w których wywiercono otwory. Upewnij się, że wycięcie na sterowanie spłuczką i mniejsze otwory pasują na swoje miejsce. Następnie wyrównaj całą przednią stronę, a następnie pozostałe boki, boki i górę, gdzie wystarczy przymocować tylko jedną warstwę desek.

Zamontuj deski obok siebie. Użyj wkrętów szybkomocujących i wiertarki elektrycznej, aby przymocować je do ściany. Uszczelnij połączenia i krawędzie desek z przodu. Uszczelnij wszelkie pozostałe połączenia na koniec pracy. Następnie nie pozostaje nic innego, jak czekać. Uszczelniacz potrzebuje kilku godzin do wyschnięcia. W zależności od aktualnej temperatury i wilgotności może to czasem zająć nawet pół dnia.

Na koniec należy wyłożyć przegrodę. Klasycznym wyborem okładziny jest ceramika, która jest wytrzymała, dobrze uszczelnia, a jej konserwacja nie stanowi problemu.

 

Montaż muszli klozetowej na ścianie

Najpierw należy zdjąć zaślepki montażowe, a następnie założyć uszczelki na wylewkę przyłącza i rurę spłukującą. Pokryj uszczelkę odpowiednim smarem i załóż ją na przyłącze toalety. Odpowiednio skróć przyłącze ścienne oraz rurę spłukującą, aby można je było dobrze zamontować na toalecie. Użyj do tego piły do metalu. Następnie przeszlifuj krawędzie pilnikiem lub papierem ściernym.

Nie zapomnij zainstalować izolacji akustycznej. Wystarczy do tego ząbkowana taśma szybkiego montażu. Jest to również ważne przy wygładzaniu niewielkich nierówności ściany. Zamontuj toaletę na obu prętach gwintowanych. Wsuń plastikowe i metalowe podkładki. Najpierw dokręć nakrętki ręcznie, następnie dla pewności sprawdź położenie za pomocą poziomicy, a następnie dokręć kluczem.

Na koniec zainstaluj przycisk spłukujący lub sterujący zgodnie z instrukcjami producenta. Zamontuj również deskę sedesową. Czasami jest ona dostarczana wraz z toaletą, czasami klient musi ją dokupić osobno. Uwaga - przycisk sterujący musi być kompatybilny z modułem instalacyjnym!

 

Instalacja toalety stojącej

Jika_H8266170002811dn2.jpg

Najpierw zamontuj zestaw toaletowy. Przymocuj pierścień uszczelniający do wlotu spłuczki. Następnie przykręć ceramiczną spłuczkę do toalety.

Przymocuj powstały zestaw szczelnie do ściany. Teraz należy rozwiązać kwestię podłączenia toalety do kanalizacji. Zmierz odległość między toaletą a odpływem i odpowiednio skróć rurę odpływową. Ponownie użyj piły ręcznej. Użyj łącznika kątowego rury, aby skompensować różnicę wysokości między odpływem a przyłączem toalety.

Teraz przykręć zestaw toaletowy do podłogi. Najpierw umieść toaletę w żądanej pozycji i zaznacz ołówkiem lokalizację otworów. Odłóż toaletę na bok i ostrożnie wywierć otwory na kołki, przy niskiej prędkości. Zaślep połączenia po bokach rury odpływowej konopiami i taśmą uszczelniającą. Nasuń muszlę klozetową na otwory mocujące i podłącz do odpływu w ścianie. Przystąp do przykręcania, ale uważaj, aby nie uszkodzić porcelany. Dokręć śruby tylko do 80-90%.

Na koniec podłącz zbiornik spłukujący do źródła wody. W tym celu należy użyć rury spłukującej lub węża zasilającego. Połączenie w ścianie obejmuje złączkę narożną. Ponownie w grę wchodzą konopie, niezastąpiony pomocnik w uszczelnianiu połączenia. Zalecamy nałożenie niewielkiej ilości pasty uszczelniającej na gwinty równomiernie wypełnione włóknami konopi.

Wąż jest następnie podłączany do zaworu kątowego i zbiornika spłukującego.

 

Ostatnim krokiem jest instalacja urządzenia płuczącego.

 

Powiązane produkty

3D model
923,00 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
581,99 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
889,87 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
3D model
923,00 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
880,31 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
350,33 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 7 dni.
517,25 zł z podatkiem VAT
Dostępne w magazynie u dostawcy
1.578,61 zł z podatkiem VAT
W magazynie > 10 szt.
Wysyłamy w poniedziałek 16. 12.
641,64 zł z podatkiem VAT
Zwykle wysyłamy w ciągu 9 dni.
Do góry